Rozprawiamy się z mitami na temat fotoksiążek

Fotoksiążki mogą być wspaniałym pomysłem na prezent prawie na każdą okazję, ale grupa osób, które rezygnuje z ich zamówienia pod wpływem lektury paru artykułów w internecie, jest spora. Warto więc rozprawić się z paroma powtarzanymi czasem mitami.

Trudno stworzyć fotoksiążkę

Dobrze, żeby fotoksiążka wyglądała oszałamiająco, trzeba więcej niż kilku minut. Ale nie jest to zadanie trudne, a jedynie umiarkowanie czasochłonne. Oczywiście w zależności od tego, w jakiej drukarni się fotoksiążkę zamawia, to ma się do dyspozycji różne narzędzia, które mogą to ułatwić. W niektórych nawet dodane fotografie są automatycznie rozmieszane i powstaje sugestia tego, jak fotoksiążka mogłaby wyglądać. Przeważnie jednak trzeba ten pierwowzór nieco dopracować, ale na pewno nie jest to trudne. Cała filozofia ogranicza się do dodania zdjęć i przesunięcia ich w pożądane położenie. W niektórych drukarniach można to zrobić z poziomu aplikacji mobilnych, co ma tyle samo zwolenników, co i praca na większym monitorze. Tak czy owak – nie jest to trudne, choć oczywiście można iść do supermarketu i kupić na prezent parę skarpet. Ale to też niekoniecznie będzie szybsze, a na pewno mniej chwyci za serce.

Fotoksiążki można łatwo zniszczyć

Jest wiele sposobów na to, żeby łączyć karty fotoksiążki i rzeczywiście nie wszystkie one zapewniają tak samo trwały rezultat, ale to znów ryzyko, którego można uniknąć, po prostu składając zamówienie w dobrej drukarni. Takich jest dziś cała masa i lepiej wykonane fotoksiążki wcale nie są drastycznie droższe od tych słabszej jakości. Czy można zniszczyć fotoksiążkę? Oczywiście – to tylko papier, a nawet najlepszy papier można zalać czy rozedrzeć, ale w przypadku dobrych fotoksiążek można właściwie wykluczyć przypadkowe wyrwanie kart. Inna sprawa, że dla wielu osób fotoksiążki stają się tak cennym prezentem, że nawet w tych najlepszych karty przewraca się niemal z namaszczeniem. A wypada na marginesie dodać, że w wielu drukarniach można sobie dość dowolnie wybierać również takie szczegóły, jak łączenie kart.

Przeczytaj także:  Wczasy w Sevilli - Odkryj Hiszpanię: Wakacje, Wycieczki, Last Minute

Fotoksiążki wymagają szczególnych warunków przechowywania

I jak zwykle w przypadku mitów, jest w tym ziarno prawdy – raczej nie należy zostawiać otwartej fotoksiążki na parapecie na zbyt długo, ale przecież nikt tak nie robi. Owszem, można mieć pewne wątpliwości, czy fotoksiążka po 10 latach będzie wyglądała tak samo, jak w chwili wydruku. Być może nie, choć znowu nie otwiera się jej codziennie, więc to też nie tak, że zdjęcia wyblakną do cna. To raczej pewne subtelne zmiany, które przecież w takim samym stopniu dotyczą każdego innego zdjęcia i nie tylko – niewiele jest prezentów, z którymi można postępować zupełnie dowolnie i mieć pewność, że zniosą to one bez żadnego uszczerbku. Jednak fotoksiążka ma tę zaletę, że starzejąc się, staje się też szlachetniejsza i coraz cenniejsza. I nie, nie trzeba zapewniać jej muzealnych warunków przechowywania – można się nią swobodnie cieszyć tak często, jak ma się ochotę.

Przewiń na górę