Atrakcje w Wieliczce: siedem pomysłów na zwiedzanie solnego miasta

Wieliczka to małopolskie miasto, które słynie z bogatej historii solnictwa. Dziś, poza rozwijającym się przemysłem solnym, miasto przyciąga turystów dzięki swoim unikalnym zabytkom oraz turystycznym atrakcjom. Poniżej przedstawiamy siedem pomysłów na zwiedzanie Wieliczki.

Zabytki i muzea

Zamek Żupny

Zamek Żupny to zabytkowa warownia zbudowana w XV-wiecznych solnych okopach. Obecnie mieści muzeum żup krakowskich, które opowiada historię górnictwa solnego w Polsce. To idealne miejsce dla miłośników historii i eksponatów związanych z górnictwem solnym.

Kaplica św. Kingi

Kaplica św. Kingi to zabytkowy kościół podziemny zbudowany w XIV wieku przez górników kopalni soli. Kaplica zdobią średniowieczne malowidła oraz rzeźby wykonane z soli. To wyjątkowe miejsce, w którym warto zatrzymać się i poczuć klimat przedwojennej Polski.

Klasztor Franciszkanów

Klasztor franciszkanów to zabytkowa rezydencja zakonna zbudowana w XVII wieku. Obecnie mieści się w nim muzeum, które prezentuje historię zakonu oraz dzieła sztuki sakralnej. Warto zobaczyć piękne freski i polichromię oraz wyjątkowe dzieła sztuki.

Kopalnie soli

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka to największa i najstarsza kopalnia soli w Polsce. Jest ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a trasy turystyczne kopalni pokazują historię solnictwa oraz podziemne komory zbudowane z soli. To ciekawe miejsce dla osób spragnionych wiedzy na temat historii solnictwa.

Tężnia Solankowa

Tężnia Solankowa w Wieliczce to atrakcyjne miejsce, które oferuje różnego rodzaju zabiegi wellness. Wewnątrz tężni mieści się piękny ogród solny oraz baseny z wodą solankową. To idealne miejsce dla osób chcących odpocząć oraz zregenerować swoje siły.

Inne atrakcje

Szyb Kopalni Soli Wieliczka

Szyb Kopalni Soli Wieliczka to unikalna atrakcja, która umożliwia zjazd pod ziemię na głębokość 135 metrów. W podziemiach można obejrzeć galerie, korytarze oraz wapienne formacje solne. To idealne miejsce dla osób zainteresowanych eksploracją oraz zobaczeniem unikalnych kamieniołomów solnych.

Przeczytaj także:  Plaża Sutomore w Czarnogórze: kiedy jechać?

Malowidła 3D

Malowidła 3D w Wieliczce to unikalna wystawa sztuki muralowej. Artysta Sebastian Klemens stworzył na ścianach budynków w centrum miasta niesamowite iluzje optyczne, które zachwycają mieszkańców i turystów. To ciekawa atrakcja dla osób w każdym wieku, która zachęca do odkrywania i podziwiania sztuki na nowo.

To musisz wiedzieć! Przy wyborze sprzętu do prac na wysokości, odpowiedni podnośnik koszowy może zdecydowanie podnieść efektywność i bezpieczeństwo Twojej firmy, więc nie czekaj, skontaktuj się z nami już dzisiaj i odkryj pełen asortyment naszych nowoczesnych urządzeń

Przewiń na górę