Zasady gry w badmintona: wymiar boiska, założenia gry oraz sprzęt

Badminton – jak się go uprawia?

Czy wiesz, że badminton to jedna z najpopularniejszych gier, która uprawiana jest zarówno przez amatorów, jak i zawodników? Badminton to sport rakietowy, który rozgrywany jest na przemian. Gra toczy się między dwoma przeciwnikami (gra pojedyncza) lub między dwoma zespołami po dwóch zawodników (gra podwójna). Każdy z graczy, czy też każda z drużyn dąży do zdobycia punktów poprzez odbicie lotki i umieszczenie jej w polu przeciwnika. Dlatego warto poznać zasady gry w badmintona.

Wymiar boiska do gry w badmintona

Boisko do gry w badmintona ma specjalny wymiar, który wynosi 13,4 metrów długości oraz 5,18 metrów szerokości. Pole gry jest podzielone siatką, której wysokość wynosi 155 cm przy bokach i 160 cm w środkowej części boiska. Linie boczne określają granice poziome pola gry, a linie końcowe określają granice pionowe pola gry.

Wymiar siatki do badmintona

Siatka do badmintona znajduje się w środkowej części boiska i dzieli pole gry na dwie części. Wysokość siatki wynosi 155 cm przy bokach i 160 cm w środkowej części boiska. Górny brzeg siatki wisi nad polem gry o wysokości 1,52 metra od poziomu podłoża.

Lotka – czym jest?

Lotka to mała lekka kulka o średnicy około 7 centymetrów, wykonana z piór oraz plastikowej osłonki, która jest stabilna w locie. Podczas gry w badmintona, lotek należy odbijać rakietką między dwoma przeciwnikami lub między dwoma zespołami po dwóch zawodników.

Badminton – zasady gry

Serw

Zasady gry w badmintona określają, że gra rozpoczyna się od serwisu. Serw to zagranie z piłką, które dokonuje zawodnik, który ma prawo do serwisu. Serwis następuje z pola serwisowego po prawej stronie boiska i musi być wykonany w momencie, gdy przeciwnik jest gotowy do gry. Lotka musi zostać odbita zanim przekroczy górną krawędź siatki i spadnie na pole przeciwnika.

Punkty w badmintonie

Fundamentalną zasadą gry w badmintona jest zdobywanie punktów przez zawodników. Każdy z graczy zdobywa punkt, gdy przeciwnik popełni błąd. Gra toczy się do 21 punktów, przy czym każdy punkt musi być zdobyty przez minimum dwupunktową przewagę. Przy wyniku 20:20 gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy zdobędzie dwupunktową przewagę.

Przeczytaj także:  Motolotnią a paralotnia - Klucz do niebieskiego nieba

Gra pojedyncza i podwójna

Badminton może być rozgrywany w grze pojedynczej lub podwójnej. W grze pojedynczej każdy z zawodników gra przeciwko jednemu przeciwnikowi, natomiast w grze podwójnej dwa zespoły po dwóch zawodników grają przeciwko sobie. W obu przypadkach gra toczy się do dwóch wygranych setów, przy czym każdy set składa się z 21 punktów. Przed rozpoczęciem gry następuje losowanie, którego zwycięzca ma prawo wyboru pola i serwisu w pierwszym secie. W drugim secie zawodnicy zamieniają się stronami.

Jak grać w badmintona – sprzęt sportowy

Rakieta do badmintona – czym się charakteryzuje?

Musisz wiedzieć, że rakieta do badmintona to podstawowe narzędzie każdego zawodnika. Rakieta składa się z paletki oraz drążka, które są połączone ze sobą. Paletka może być wykonana z różnych materiałów, a drążek najczęściej z drewna lub kompozytu. Podczas gry w badmintona rakieta służy do uderzania lotki w taki sposób, aby spowodować, że przeciwnik nie będzie mógł jej odbić.

Siatka do badmintona – wysokość i umiejscowienie

Siatka do badmintona jest umieszczona w środkowej części boiska i dzieli pole gry na dwie części. Wysokość siatki wynosi 155 cm przy bokach i 160 cm w środkowej części boiska. Górny brzeg siatki wisi nad polem gry o wysokości 1,52 metra od poziomu podłoża.

Lotki – rodzaje i zasady doboru

Co ciekawe lotki do badmintona występują w różnych wariantach, które są specjalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb gracza. Lotki dzielą się na lotki z piór kurzych oraz lotki z piór kaczek. Lotki z piór kurzych są bardziej popularne z powodu swojej niższej ceny oraz stabilności w locie. Ważne jest również, aby dobrać lotki odpowiedniego rozmiaru, waga każdej z lotek nie powinna przekraczać 5,5 gramów.

Jak prawidłowo serwować w badmintonie?

Przy serwowaniu w badmintonie punktowa zależność polega na tym, że zawodnik zdobywa punkt w momencie, gdy przeciwnik popełni błąd przy przyjęciu serwisu. Serwisowanie w badmintonie odbywa się z jednego z dwóch pól serwisowych, po prawej stronie boiska. Przy serwisowaniu zawodnik musi dotknąć lotki w chwili, gdy znajduje się ona poniżej talii. Lotka musi być odbita zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji dotyczącej serwisu.

Przewiń na górę